top of page
חיפוש
  • Neta Aloni

על חכמתן של הסבתות..


בסרט "למען שבע הדורות הבאים" מופיעות הסבתות בגדולתן.

הן מדברות ממרום גילן ועל עולם ,ידידותי ומטריארכאלי יותר.

הסרט המקסים פותח במילים : !" the time is now"

ומתאר 13 סבתות שיצרו את המועצה של 13 הזקנות. המועצה שלהן לא מונתה על ידי גוף פוליטי כלשהו לא מדיני ולא כלכלי. זו מועצה שמזכירה לדורות הצעירים שחכמה היא עניין של זמן, ניסיון חיים וסבלנות.

המועצה מורכבת מנשים של תרבויות עתיקות מרחבי העולם: מהשבטים האינדיאנים של צפון אמריקה, ברזיל, נפאל, אלסקה, ניקראגואה, גבון, טיבט, הוואי. נשים אלה הן חלק מהיסטוריה עתיקת יומין של שבטים ותרבויות שנבלעו ונכחדו תחת השלטון של האדם הלבן ושלטון הכוח.

פותחת הסבתא בת שבט היופיק, ממערב אלסקה ואומרת: "אנחנו מחפשים להיות מי שאנחנו , ליצור את העבר שלנו ואת ההווה שלנו. כשאנחנו מרפאים את עצמנו, אנחנו מרפאים גם אימא אדמה"

הכנס הראשון התקיים ב-2004 במדינת ניו-יורק במשך שלושה ימים. מהר מאוד זה הפך למפגש של 300 נשים. ואחר כך גם 3000...

הסבתות החליטו שהן תבקרנה זו את זו בסבב וכל פעם מישהי תארח את כולן במסורות השבטיות המוכרות לה.

"אם אנחנו לא נשמור על ילדי העולם, כולנו עתידים לסבול ואולי אפילו קצת איחרנו אבל אנחנו כאן"

בתום הכנס הראשון הן יצאו עם הכרזה משותפת:

"אנחנו המועצה הבינלאומית של 13 הסבתות המייצגות את הברית העולמית של התפילה, ההשכלה, והרפואה לאימא אדמה על כל תושביה, על כל ילדיה למשך 7 הדורות הבאים. קיימת בנו דאגה עמוקה לגבי ההרס המתמשך של צרכי החיים שלנו.

אנו רואות בחזון שלנו מטרה כדי לקיים פרויקטים שיגנו על תרבויות שונות, רפואות, שפות, טקסי תפילה ופרויקטים שיטפחו ויחנכו את ילדי העולם.

יש לנו דאגה עמוקה: זיהום אויר, זיהום מים, זיהום אדמה, אכזריות המלחמה, העוני ההולך וגדל ,התפתחות כלי הנשק הגרעיניים, השתלטות תרבות החומר, מגפות המאיימות על בני אדם, ניצול הרפואה הקדושה של השבטים ושל הילידים והפגיעה בדרכי החיים של שבטי העולם."

"אנו מאמינות שהעולם זקוק לתפילות, לדרכי שלום ולרפואות שלנו.

התכנסנו כדי להגן על האדמות בהם חיים אנשינו כדי להבטיח את קיומה של המורשת ולהגן על אימא אדמה. המועצה חזקה פי 13 מכל אחת בנפרד..."

"אם נחבר את גילן של כל הנשים נקבל 1000 שנים של חכמה שמדברת אל העולם."

"התקופה בה חשבנו שהגברים יביאו את האיזון לעולם חלפה. נשים רבות מקבלות חזיונות וחלומות על אלוהות. לא אלוהות דתית! ישנה אנרגיה מאוד חזקה של רוח האישה שמקיפה את העולם ואת האדמה."

"וכשאנחנו הסבתות אומרות להתפלל אנו מתכוונות לתפילה במובן של טקס, מדיטציה וחיבור אישי של כל אדם לאלוהות שלו."

הסרט עצמו "למען 7 הדורות הבאים" מומלץ ביותר. ומתאר בצורה נוגעת ורגישה את קולן השקט והנחוש של הנשים ליצור שינוי, לחבר את המעגל שנפרם, להחזיר את תחושת השייכות ולתת תזכורת מהם הערכים שנכון להתנהל לפיהם... ערכים שלוקחים בחשבון את כל מרכיבי המעגל.

ואיך זה קשור אלינו?

התקופה שלנו היא תקופה מאתגרת לאנשים הזקנים, זה עולם שמעריץ את הצעיר מתפתחת סביבה של תרבות לצעירים ומי שלא שם... לא קיים.

החכמה שהיתה נחלתם של זקני המעגל הוחלפה בידע וטכנולוגיות גוגל נותן מענה מיידי לכל שאלה והרבה מהזקנים מרגישים לא רלבנטיים. לא בכדי יש משפט אינדיאני יפה:

Look for wisdom and not for knowledge....

knowledge is for the past wisdom is for the future…

במרכז טנקה נערכים ימי הולדת משפחתיים, מחווה לסבתא. בזווית נשית של נשות המשפחה, או של כל המשפחה.

אירוע מרגש חוויתי שמחבר את כל המשפחה. עם תיפוף בתופי הריפוי האינדיאנים וברוח החכמה השבטית.

לפרטים נטע אלוני -

50 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page