top of page

זה מה שאמרו עלינו משתתפות ומשתתפי

סדנאות בניית תוף שמאני

תוף מצוייר עם חינה 1.jpg

..."חנכתי את התוף!  והוא מ ד ה י ם ! אושר צרוף, שמחה עילאית, מרוצות והרמוניה מרקדים בי. התוף הזה מבורך. הרבה תודה על התהליך המופלא - כל הסדנה מרגשת מאוד, והליווי שלכם רגיש ותומך מאין כמוהו. בניתי לי  תוף לפי המסורת האינדיאנית"...

תוף שמאני.jpg

..." הכנתי אצלכם תוף. הצליל שלו מדהים ומרטיט אבל הדבר הלא שגרתי, שהוא ממש מדבר אלי . אני מטפל רב תחומי  וכשאני מתופף התוף ממש מסמן לי איפה חסום בגוף , כמו רדאר הוא ממש משנה את הצליל כאילו מגלה לי בסוד איפה צריך להמס את הנדרש וכמה . בהתחלה  הייתי קצת סקפטי וגם עכשיו זה לא ברור לי  אלא שאני כל פעם נפעם מחדש מהעניין. רציתי שוב להודות על החוויה הכל כך משמעותית של הבניה וגם על כך שקבלתי כלי עבודה נוסף".

E4.jpg

..."מאז סדנת התופים אני רוצה לשתף אותך בחוויות שעברתי ועוברת עם התוף שנוצר תחת ידי בסדנא שלך, המילים לא ממש מצליחות להתקרב לחוויה המפתיעה שהתוף הכניס לחיי, תוך כדי הכנתו ידעתי שאני מכוונת את עצמי לבפנוכו של הפנים שלי ומזמינה אותו לצאת החוצה לכן הכנתי אותו עם העור הפנימי בחוץ. היה לי חשוב ליצור הגנה על הפנימיות ולכן הקפדתי שהמיתרים יהיו בכיון ההפוך –העור החיצוני בחוץ.

ההכנה היתה נעימה ומסקרנת  כשלקחתי את התוף הביתה חשתי שאני שומרת על משהו חי, דאגתי שיהיה לו נוח, בלילה ליטפתי אותו, התגעגעתי והשווצתי בו לפני כל מכרי וחיכיתי לרגע שקולו יישמע. כשתופפתי בו פעם ראשונה התמלאתי שמחה אדירה. יש לו קול אדיר וההדהוד שלו ממלא את כל הגוף. החלונות והארובה של הקמין בבית רעדו אף הם למרות התיפוף העדין.

נעזרתי בו בטיפולים שעשיתי והיה מרגש ומדהים לשמוע את התחושות וההרגשות הגופניות שהתעוררו מהתוף אצל המטופלים".

תוף מצויר4 ארבעת היסודות.jpg

..."אני חייבת לכתוב לך שסדנת התופים שעברתי אצלך היתה חוויה מיוחדת, ... מאז שבניתי את התוף הוא גורם לי אושר ושמחה כשאני מתופפת, כאילו פותח דלת או שער למקום שעדיין אינני יודעת עליו הרבה. "

שלושה דורות בונות תוף.jpg

"טנקה הוא ביתי לעד! באמת בטנקה מצאתי את ביתי תרתי משמע! אני לא חושבת שאת יודעת עד כמה השתנו לי החיים בזכותך ובזכות טנקה, ממש השתנו.  זה מקור לכוח ואהבה עצמית עבורי, מעיין מרווה. התופים החזירו אותי הביתה, הביתה שלי בתוכי. אה-יה!"

E10.jpg

"נטע היקרה שלום. בנובמבר לפני כשלוש שנים קניתי ממך את התוף שלי עוד באותו היום עברתי עמו חוויה עוצמתית. עוד באותו היום הוא הפגיש אותי עם הריפוי לי ולאחר. מאז אני עוברת עימו מסע, הקדשתי אותו לפתיחת הלב. ילדה ששמעה את תיפופו אמרה שהוא עושה לה כאבים בלב. הוא מעורר סביבו המון משיכה והתפלאות. לאחרונה בטקס שהשתתפתי פגשתי את האנרגיה של יונק הדבש. והיא בחרה להצטרף אל התוף. רפואת יונק הדבש פותחת את הלב ומשחררת מפחדים והיא הצטרפה אל תופי, תופתי.!  אני פתוחה לרפא עם התוף בתיפוף ושירה, מבינה עכשיו את הפלא בעבודתך המאפשרת לכל כך הרבה אנשים לפגוש את תופם אשר יהדהד בחייהם ובדרכם."

תוף ביחד 3.jpg

..."ושוב רוצה לספר כמה התוף שהכנתי אצלכם משמש אותי ואת האנשים שאני עובדת איתם. הוא פשוט קסום ומקסים! ממש אוהבת אתכם!

דפנה

נטע 6 001.jpg

..."והזדמנות להודות לך על ההשקעה, הרצינות, המקצועיות והחוויה. התוף שלי יצא מדהים, מדהים, מדהים, מדהיםםםםםםם. אני מכה בו ועולות בו ויבראציות מדהימות. אני כל כך שמחה שעשיתי אותו."

T12.png

"בניתי לי לב  זה מדהים רוטט בתוכי ומפעים, אני לא מאמינה שאני עם שתי ידיים שמאליות כאלה ובניתי תוף כזה מדהיםםםם. חווית חיים"

T4.png

..."ראשית ברצוני להודות שוב על התוף המדהים שזכיתי לבנות אצלכם ועימכם. התוף פשוט חי וגדל ומתעצם עימי, וואוו. אפילו הייתי עימו בטקס SWEAT lodge  בשבת האחרונה,  והוא כל כך עזר לכולנו. אז - תודה לשניכם.

..."הייתי בסדנת התופים בנטארז' - עדיין אני מרגישה את הכיף שצברתי וחושבת על כמה מהדברים שאמרת. היה נפלא ומרגש."

IMGP2778.JPG

תודה על התוף. ניפלא,  תודה הרבה הרבה. החוויה פועמת בתוכי בחוזקה ובעדינות בו זמני,

אני יודעת שהזמן שלפני היום,  שייך לעברי.
הזמן שהחל היום, שייך להווה החי שלי, ולדרכנו  המשותפת לכיוון העתיד.
יום שהוא נקודת מיפנה חשובה ויפה.
ואת, תבורכי עם כל פעימת תוף, באשר הוא

קטע על סדנת התופים מתוך הספר של רחל דובדבן "כמו נוצה ברוח"

הוצאת אסטרולוג (קטעים קצרים מתוך הפרק בעמודים 234-242)    


שמחה מלאת ציפיות נסעתי ביום שישי למרכז טנקה. לבי הלם בהתרגשות כשהגעתי למקום. טיפי ניצב בפאתי בוסתן קסום, שנמצא בתוך מכתש מוקף סלעים. בית עץ ציורי. שבילים נמתחים בין הבוסתן הבית והטיפי. דמעות עמדו בעיני, המקום הזה נבנה בהדרת קודש, באהבה.
...נטע ולארי קבלו את פני במאור פנים, עוד זוג אמור להגיע לסדנא, שמחתי. "בואו נצא אל הטיפי", קראה לנו נטע. יצאנו אל השביל המוליך אל הטיפי, נכנסנו לתוכו. עמדנו במעגל בתוך הטיפי, עצמתי את עיני, נשמתי מלוא החזה אויר, שקעתי למחוזות רחוקים....
...קבלתי את המסגרת לתוף ואת העור שהיה מושרה במים במשך הלילה. נגעתי בעור הרטוב.

"האינדיאנים יודעים, החיה שמתה, הקריבה את עצמה לשירות המעגל כדי  להביא יותר אור" הוסיפה נטע, קולה הדהד בתוך המעגל. לארי החל להסביר את שלבי העבודה. בדקתי את העור החלטתי איזה צד יהיה הפונה כלפי חוץ. הנחתי את העור על השולחן, עליו שמתי את החישוק, התחלתי לסמן את המקומות בהם אנקב חורים בעור. התרגשתי. הקשר שלי לתוף התחיל לקרום עור וגידים, אחרי שנקבתי את החורים קבלתי רצועה ארוכה מאוד של עור, התחלתי להשחיל אותה בתוך החורים, נעה על פי ההנחיות של לארי. לאט-לאט היה העור מחובר לחישוק בחיבור אמיץ. שמרתי על המרכז. עמדה לפני עבודת המתיחה. לבשתי כפפות לידיי, כדי שרצועת העור לא תחליק, התחלתי למתוח. המתיחות צריכות לחזור על עצמן כמה פעמים. במתיחה האחרונה נעזרתי בלארי. נותרה מלאכת הקליעה של הרצועות, בחלק האחורי של התוף. בחרתי בקליעה מורכבת, בעלת אופי קישוטי. קלעתי שתי וערב, משווה לתוף שלי הדר מלכות. אהבתי אותו, כל רגע נוסף בעבודה שהשקעתי נתן אותותיו. התחברתי אליו, הרגשתי אותו, יצרתי אותו, הקשר שלנו נברא תוך יצירה, זה תהליך חזק ועוצמתי. התוף היה מוכן לתפארת. עכשיו הנחתי אותו, לנוח. בחרתי ענף של עץ זית מגולף, כדי להכין ממנו מקל הקשה. ...


...כל שלב בעבודה, העמיק ברובד נוסף את ההכרות שלנו, את המפגש, את ההתרגשות.
נשלמה מלאכת הכנת התוף. עכשיו הוא ינוח חודש ימים, יתייבש, יקבל את צורתו הסופית ...
...יש לי תוף שרתי לעצמי, יש לי תוף, הדהד ההמהום באוזני, יש לי תוף, הנחתי אותו אחר כבוד במושב לידי....
...בבוקרו של יום שבת הוצאתי את התוף מהארון, הנחתי אותו במכונית, נסעתי ליער בירושלים, להשמיע את קולנו לרוח הגדולה.

פסעתי נרגשת אל תוך היער, התוף בידי, בחרתי עץ בעל גזע עבות ישבתי נשענת בגבי לעץ, התוף בידי. העברתי את ידי על גבי העור החלק, המתוח, בליטוף ענוג של הכרות, קצת ביישנית, מהססת. הכיתי במקש, בעדינות, הגברתי את העוצמה עוד ועוד, החלשתי חליפות, זה היה טקס היכרות. דמעות עלו בעיניי כששמעתי את קולו, עמוק, מגוון, מרטיט. הוא הרטיט את נימי נפשי, הוא היה אחד עימי. שרתי התפללתי, הכיתי בו ברוך, בעוצמה, הוא נענה. חברתי מילים ומנגינה, קמתי, הלכתי בשביל צר ביער, הולכת ושרה, הולכת ומכה, ודמעות של שמחה ואהבה מציפות את פניי. רוחי היתה חופשיה. העורב מעליי השמיע את קולו ואני עניתי לו בקולו של התוף.

bottom of page